Vjenčajte se kako biste poboljšali mentalno zdravlje djece

Novo istraživanje koje je provela organizacija Marriage Foundation pokazuje kako brak značajno poboljšava samopouzdanje tinejdžera te povećava njihove životne mogućnosti.

U prvom izvješću o utjecaju obiteljskog statusa ikada napravljenom u Ujedinjenom Kraljevstvu, organizacija Marriage Foundation upotrijebila je podatke od 3822 djece iz ankete od britanskim kućanstvima kako bi usporedila djecu koja žive u s roditeljima koji su vjenčani; djecu roditelja koji žive u dugoročnoj zajednici te djecu samohranih roditelja.

Analiza je pokazala da se kod djeca roditelja koji su u stabilnoj dugoročnoj životnoj zajednici ne očituju nikakve posebne dobrobiti. Samo su kod djece čiji su roditelji vjenčani vidjelo jačanje samopouzdanja na margini od 7 bodova.

Prijašnja su istraživanja pokazala kako samopouzdanje kod djece ima značajan utjecaj na njihovu budućnost, mnogo više negoli bilo koji drugi faktor kao što su seks, socio-ekonomski status ili drugi indikatori metalnog zdravlja.

Harry Benson, voditelj istraživanja pri organizaciji Marriage Foundation komentira: „Ovi rezultati bacaju rukavicu u lice uobičajenom shvaćanju da bračni status roditelja nije bitan, već da je važna samo dugoročnost i stabilnost veze.“

„Kada bi to bi slučaj, djeca iz obitelji roditelja koji su u dugoročnoj vezi imala bi višu razinu samopouzdanja od djece samohranih roditelja. No, činjenica je da nemaju, razlika je neznatna. Samo bračni status roditelja potiče samopouzdanje.“

„Iz prijašnjih istraživanja poznato nam je da je samopouzdanje povezano s bliskošću i osjećajem sigurnosti u odnosima. U ovom istraživanju vidljivo je da djeca reagiraju na to kako se roditelji odnose jedno prema drugome.„

„Svi simboli koji predstavljaju brak kao što su fotografije s vjenčanja, godišnjice braka i titule „muža“ i „žene“ pridonose slici koje dijete stvara o odnosu svojih roditelja kao čvrstoj i sigurnoj jedinici te to potiče njihovo samopouzdanje.“

Sir Paul Coleridge, osnivač i predsjednik organizacije Marriage Foundation komentira: „Brak je važan jer je najvažniji čimbenik koji utječe na dijete i njegove šanse u budućnosti.“

„Ne samo da postoji šest puta veća vjerojatnost da će bračni parovi poštedjeti svoje dijete traume raspada obitelji, sada imamo dokaze da javna izjava međusobnog predanja roditelja znatno utječe na djetetovu percepciju samoga sebe i njegovo samopouzdanje.“

„Ranije ove godine Premijer je iznio svoj tkz. „plan životnih mogućnosti“. Izjavio je kako su snažne obitelji ključne kako bi dijete imalo što veće mogućnosti za sretan i zdrav život.“

„Na žalost, propustio je priliku izjaviti da je brak najsigurniji način očuvanja odnosa nekog para; usprkos činjenici da dokazi ukazuju da je 92 posto roditelja koji su još uvijek zajedno kada im dijete navrši petnaestu godinu života zapravo u braku.“

„Nismo moralisti, niti ikoga osuđujemo kada kažemo da je brak zajednica koja najbolje funkcionira za obitelji. To su činjenice. Trend nesklapanja brakova započeo je osamdesetih godina prošlog stoljeća, dok je istovremeno došlo do jako velikog broja raspada obitelji. Ako se Vlada ozbiljno ne pozabavi ovom epidemijom, sve više i više djece doživjet će da im životi budu razoreni“

Marriage Foundation koristila se podatcima britanske ankete o kućanstvima – istraživanja provedenog nad 10 000 pojedinaca iz 250 različitih područja Velike Britanije u razdoblju od 1991. do 2009. godine pri čemu je sudjelovalo 3882 djece iz cijelog Ujedinjenog Kraljevstva.

Organizacija je osnovana kako bi promovirala stabilne obitelji te je sakupila podatke u suradnji s Spencerom Jamesom, pomoćnim profesorom na Sveučilištu Brigham Young iz Sjedinjenih Američkih država.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *